جواب به سوالات شما

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: سئوالات

 

تاکید ایران بر تضمین نفتی به هند

 

سفارت ایران در دهلی نو اعلام کرد، تهران تمام تلاش خود را خواهد کرد تا امنیت عرضه نفت به هند را از طریق «اقدامات انعطاف پذیر» جهت تقویت مبادلات تجاری دوجانبه تضمین نماید.

تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۷

سفارت ایران در دهلی نو اعلام کرد، تهران تمام تلاش خود را خواهد کرد تا امنیت عرضه نفت به هند را از طریق «اقدامات انعطاف پذیر» جهت تقویت مبادلات تجاری دوجانبه تضمین نماید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سفارت ایران در دهلی نو با صدور بیانیه ای اعلام کرد، تهران تمام تلاش خود را خواهد کرد تا امنیت عرضه نفت به هند را از طریق «اقدامات انعطاف پذیر» جهت تقویت مبادلات تجاری دوجانبه تضمین نماید.

ایران سومین تامین کننده بزرگ نفت هند است و به پالایشگاه های این کشور مشوق هایی نظیر حمل رایگان و مهلت ۶ ماهه جهت پرداخت پول نفت را پیشنهاد کرده است.

اما به دنبال خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم های جدید علیه ایران، واردات نفت هند از ایران ممکن است آسیب ببیند. دولت هند ماه گذشته از پالایشگاه های این کشور خواست تا خود را برای کاهش شدید یا قطع واردات نفت از ایران آماده کنند.

در بیانیه سفارت ایران در دهلی نو آمده است: «ایران مشکلات هند در زمینه وضعیت بی ثبات بازار انرژی را درک می کند و نهایت سعی خود را برای تضمین امنیت عرضه نفت هند به کار بسته و خواهد بست.»

آمارها نشان می دهد میزان خرید نفت هند از ایران در ماه گذشته میلادی حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است.

سفارت ایران در ادامه این بیانیه آورده است: «ایران همواره یک شریک انرژی قابل اعتماد برای هند و سایر کشورها بوده و به دنبال یک بازار نفت متوازن و قیمت هایی بوده که هم منافع کشورهای مصرف کننده و هم عرضه کننده را تامین نماید.»

راویش کومار، سخنگوی وزارت امور خارجه هند هم در این باره گفت: «ما روابط بسیار قوی و خوبی داریم و با آنها (ایران) در زمینه مسائل مختلف از جمله تبعات خروج آمریکا از برجام در ارتباطیم.»

انتظار می رود مقاماتی از وزارت خزانه داری آمریکا هفته آینده به منظور بحث در خصوص تحریم های ایران با مقامات هندی دیدار کنند.

کومار افزود، هند به دقت وضعیت را زیرنظر دارند و هر کاری که لازم باشد بر اساس منافع ملی خود انجام خواهد داد.

در بیانیه سفارت ایران همچنین تاکید شده که ایران خواهان سرعت بخشیدن به سرمایه گذاری هند و فعالیت های این کشور در زمینه توسعه بندر چابهار است.

کومار گفت: «ما خود را به توسعه پایانه شهید بهشتی بندر چابهار ایران متعهد می دانیم. ما به سرعت در حال اقدام هستیم و کار بر روی تمام عملیات های فی مابین در حال انجام است.» وزیر حمل و نقل هند ماه گذشته گفته بود، کشورش در تلاش است تا بندر چابهار را تا سال ۲۰۱۹ به بهره برداری برساند.