جواب به سوالات شما

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: سئوالات

 

صنعت نفت در هفته ای که گذشت:

سایه زلزله بر مناقشه های توتال و آزمون استخدامی

 

ایران هفته تلخی را پشت سر گذاشت؛ هفته ای که تلخی آن از ساعت ۲۱:۴۸ دقیقه یکشنبه شب گذشته با زلزله سهمگین ۷.۳ ریشتری سرپل ذهاب آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد.

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹

ایران هفته تلخی را پشت سر گذاشت؛ هفته ای که تلخی آن از ساعت ۲۱:۴۸ دقیقه یکشنبه شب گذشته با زلزله سهمگین ۷.۳ ریشتری سرپل ذهاب آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد.
به گزارش جواب سوال شما، ضعف امدادرسانی و مدیریت بحران در مناطق زلزله زده موجب شد مردم و نهادهای مدنی و حتی برخی مدیران و کارکنان سازمانهای دولتی از جمله در صنعت نفت، خودشان برای امدادرسانی دست به کار شوند و نه تنها اقدام به جمع آوری کمک کنند، بلکه حتی بدون سپردن کمکهای خود به نهادهای امدادی همچون هلال احمر، خودشان تلاش کنند کمکها را به دست زلزله زدگان برسانند. اما همین امر خود به افزایش ترافیک مسیرهای منتهی به مناطق زلزله زده منجر شد. این درحالیست که از اواخر هفته گذشته که سازمان هواشناسی از احتمال بارندگی د شدت یافتن سرمای هوا در مناطق زلزله زده در این هفته خبر داد، نوع نیازهای مناطق زلزله زده هم تغییر کرد تا هم اکنون آنها بیش از همه چیز به نایلون برای کشیدن بر سر چادرها با هدف جلوگیری از نفوذ آب و همچنین وسایل گرم کننده و لباسهای گرم نیاز داشته باشند. در این میان پایگاه خبری جواب سوال شما، در گزارشی راههای کمک به زلزله زدگان را بررسی کرد که می توانید در لینک ذیل بخوانید:
تمام راه های کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه

مناقشه بر سر توتال
سخنان جدید پاتریک پویانه مدیر اجرایی شرکت توتال در مورد تجدیدنظر در همکاری با ایران در صورت اعمال تحریم های جدید بر ضد ایران توسط دولت دونالد ترامپ در آمریکا، موجی از خبرها و تحلیل های مختلف در رسانه های داخلی ایجاد کرد. ماجرا از روز سه شنبه آغاز شد که سخنان جدید پویانه منتشر شد. پاتریک پویانه مدیرعامل توتال در مصاحبه با “سی ان ان مانی” گفته بود: اگر توتال به «دلایل حقوقی» و به «تغییر رژیم تحریم‌های» ایران، نتواند قرارداد امضاء شده با ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را عملیاتی کند، در این پروژه «تجدیدنظر» خواهد کرد. اگر یک رژیم تحریمی در قبال ایران وجود داشته باشد، ما باید به دقت آن را در نظر بگیریم. ما در آمریکا کار می‌کنیم؛ دارایی‌هایی در آمریکا داریم و اخیراً صاحب دارایی‌های بیشتری نیز در آمریکا شده‌ایم.
گزارش جواب سوال شما از سخنان او را در لینک ذیل بخوانید:
آیا توتال دوباره از پارس جنوبی خارج می‌شود؟ واکنش ها در این مورد از ابتدای هفته جاری آغاز شد. از یک سو رییس کمیسیون انرژی مجلس ضمن انتقاد از مواضع جدید توتال اعلام کرد که قرار است سه‌شنبه هفته جاری (۳۰ آبان) بیژن زنگنه وزیر نفت برای توضیح در مورد اظهارات اخیر مدیرعامل توتال و شرایط اولین قرارداد IPC در کمیسیون انرژی مجلس حضور یابد. گزارش جواب سوال شما درباره شکاف کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نفت بر سر قرارداد توتال را می توانید در لینک ذیل بخوانید:
دو گزینه «شکایت از توتال» و «مسامحه با توتال» در همین حال، وزیر نفت قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری توتال را قرارداد معتبری عنوان کرد و گفت: این شرکت در شرایط عادی نمی‎تواند از این پروژه کنار برود. سخنان وزیر نفت در این زمینه را که با واکنش های مختلفی از سوی رسانه های منتقد دولت همراه بود در لینک ذیل بخوانید:
توتال نمی تواند از فاز ۱۱ کنار برود 

اکنون باید در انتظار روزهای آتی ماند و دید تکلیف فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی چه خواهد شد. آیا همانند گذشته و زمان آغاز تحریمها بر ضد ایران، توتال فاز ۱۱ را رها می کند یا این بار تضمین های لازم در قرارداد دیده شده تا امکان ترک قرارداد و تداوم بلاتکلیفی پرماجراترین فاز پارس جنوبی وجود نداشته باشد؟ 

آزمون استخدامی پرماجرا در نفت
پیرو آگهی استخدام منتشر شده برای استخدام در شرکت‎های تابعه وزارت نفت، فرایند ثبت‎نام از روز پنجشنبه آغاز شده و متقاضیان می‎توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی http://azmoon.nioc.ir نسبت به ثبت‎نام در آزمون استخدامی اقدام کنند. وزارت نفت با مجوز سازمان امور اداری و استخدامی بر آن است ۲ هزار و ۳۰۰ نفر مشتمل بر هزار و ۵۰ نفر با حداقل چهار سال سابقه کار مرتبط در صنایع نفت و دیگر صنایع مشابه و هزار و ۲۵۰ نفر از فارغ‎التحصیلان برتر دانشگاه‎ها را با شرایط مشخصی که پیش از این اعلام شده است، از طریق برگزاری آزمون کتبی، مصاحبه، طب صنعتی و گزینش استخدام کند. متقاضیان دارای شرایط تا اول آذرماه امسال فرصت دارند در این آزمون استخدامی ثبت نام کنند. اما این آزمون از همان ابتدا با انتقادات فراوانی مواجه شده است. انتقادات به حدی افزایش یافت که روز یکشنبه (امروز) خبرگزاری تسنیم تصویر نامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور را که حاوی تذکر درباره آزمون استخدامی نفت بود منتشر کرد که می توانید در لینک ذیل ببینید:
تذکر سازمان استخدامی به نفت 

در همین حال جواب سوال شما از متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی نفت دعوت کرد تا نظرات خود را در این زمینه به ای میل editor@neconews.com ارسال کنند تا در بخش با شما منتشر شود یا در بخش نظرات خبر مربوطه منتشر شود.

ماجرای ساخت پتروشیمی در شمال
پس از درخواست وزیر نفت از رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای صدور اجازه احداث دو واحد پتروشیمی در استانهای گیلان و مازندران، انتقادات فراوانی در این زمینه ایجاد شد. چرا که احداث این واحدها در شمال کشور را عاملی برای تسریع در تخریب محیط زیست استانهای شمالی می دانستند. ضمن اینکه برخی نیز درخواست احداث این دو واحد پتروشیمی را حاصل تعاملات وزیر نفت و برخی نمایندگان استانهای شمالی ارزیابی کردند. در میانه همین انتقادات بود که خبر موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با احداث این دو واحد پتروشیمی منتشر شد. گزارش جواب سوال شما در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید:
کرانه های خزر، قربانی برنامه افزایش تولید پروپیلن میشود؟