جواب به سوالات شما

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: سئوالات

 

مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازار نفت

 

بزرگترین و مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازار نفت در سال ۲۰۱۸ این است که چه میزان نفت از میادین شیل آمریکا استخراج خواهد شد.

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۱

بزرگترین و مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازار نفت در سال ۲۰۱۸ این است که چه میزان نفت از میادین شیل آمریکا استخراج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، بازار نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ بار دیگر از عوامل ژئوپلتیک تاثیر پذیرفته است. در ادامه این تحولات، اکنون این تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران است که بر بازار نفت سایه افکنده است.

اما در حالی که تحلیلگران به بررسی سناریوه های محتمل مختلف برای منطقه خاورمیانه مشغول اند، نباید یک عامل مهم دیگر را نیز فراموش کرد و آن تولید نفت آمریکاست.

نیازی به گفتن نیست که اعتراضات در ایران موضوع مهمی نیست. این اعتراضات را می توان در بستر افزایش تنش ها بین ایران و عربستان تحلیل کرد و اینکه هر دو کشور همچنان مشغول انجام جنگ لفظی با یکدیگر هستند. حوثی های یمنی متحد ایران هر از گاهی موشک هایی را به سمت عربستان شلیک می کنند، هرچند که تاکنون این موشک ها به اهداف مورد نظر برخورد نکرده است.

همچنین مبهم بودن تحولات سیاسی در ایران (و عربستان) موجب می شود تا بررسی احتمالات مختلف و تاثیر آن بر قیمت نفت دشوار باشد. اما نکته قابل توجه در مورد ایران این است که اعتراضات سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در ایران، که گسترده تر از اعتراضات فعلی بود، تاثیر خاصی بر قیمت نفت نداشت.

در مقطع فعلی، بزرگترین و مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازار نفت در سال ۲۰۱۸ این است که چه میزان نفت از میادین شیل آمریکا استخراج خواهد شد. البته پیش بینی ها در این زمینه بسیار متفاوت است. برای مثال، در حالی که اوپک پیش بینی کرده که میزان افزایش تولید نفت شیل آمریکا در سال جاری میلادی به ۷۲۰ هزار بشکه در روز برسد، تحلیلگران موسسه ریستاد انرژی این رقم را ۱٫۱ میلیون بشکه پیش بینی کرده اند.

گفتنی است، سال ۲۰۱۸ آبستن تحولات بسیاری است که می تواند به رشد قیمت نفت کمک کند.